Bursa’da Müze personeline Osmanlıca dersi

Kategoride Diğer

Bursa Büyükşehir Belediyesi, mevcut personelini günün şartlarına göre daha donanımlı ve birikimli hale getirmek amacıyla düzenlediği eğitim çalışmalarına Osmanlı Türkçesi’ni de ekledi. Müzelerde çalışan 13 personelinin 64 saat sürecek Osmanlıca eğitimi almalarına öncülük etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Daire Başkanlığına bağlı Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından, müzelerde çalışan ve görevleri gereği Osmanlı döneminden kalma eserlerle karşılaşan personelin daha donanımlı hale gelmeleri amacıyla Osmanlıca kursu düzenlendi. Tarihi belgeler, sicil kayıtları, el yazma eserler, kitabeler ve hazirelerin doğru okunup anlaşılabilmesi için düzenlenen eğitime, ilgili 13 kurum personeli katılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı halk eğitim merkezi bünyesinde açılan kursu Osmanlı Türkçesi uzmanı Erkan Taşdelen veriyor. Bu eğitimde; Osmanlı Türkçesi alfabesi, harflerin birleşme şekilleri, alfabede kalın ve ince harfler, Osmanlı Türkçesi’nde Türkçe kaideler, Osmanlı Türkçesi’nde Arapça ve Farsça kaideler, Osmanlı Türkçesi’nde rakamlar, Osmanlı Türkçesinde terkipler gibi temel özellikler ele alınacaktır. Toplam 64 saat sürecek eğitimde Osmanlı Türkçesi ile yazılmış matbu metinlerin okunup anlaşılabilmesi, kitabelerde kullanılan yazı çeşitlerinin de tanınması hedefleniyor.

Son Haberler

Erkılınç: İnternet medyasını zapt etmeyi değil saygınlığını artırmayı hedefliyoruz

Basın İlan Kurumu 2023 Yılı Müdürler Değerlendirme Toplantısı, Afyonkarahisar’da başladı. Genel Müdür Cavit Erkılınç, Genel Müdür Yardımcısı Mesut Onat...

Diğer Haberler