Marküteri Parke İşçilik Ve Kullanım Özellikleri Nelerdir?

Kategoride Diğer

Son zamanlarda çok fazla kullanılan zemin kaplama çeşitlerinden biri olan marküteri parke, farklı çeşitte ve renkte olan ağaçların doğal yapıları ve renkleri korunarak, ahşap kaplamalar kesildikten sonra iç içe geçirilip zemine döşenen bir yer kaplaması çeşidi olmaktadır. Genel olarak bu sanatsal uygulamaya oymacılık da denilmektedir. Özenli bir şekilde yapılan bir sanat türü olarak, bu uygulamanın her biri kendine özgü desen, renk ve şekil içermektedir.

Marküteri Parke İşçilik Özelikleri Nelerdir?

Marküteri parke kullanıldığı alana çok daha şık ve gösterişli bir görünüm sağlamaktadır. Marküteri parke zemin uygulamasında yapılan model başka bir işçilikte kullanılmaz. Çünkü ahşap üzerinde bulunan ham desen her defasında farklılık göstermekte ve aynı deseni başka bir işçilikte tutturmak mümkün olamamaktadır. Zemin kaplamasında yapılacak olan bu uygulamada işçilik son derece önemli bir yere sahiptir. Eskiden el ile yapılan bu marküteri parke işçiliği, günümüzde son nesil teknolojik makinaların lazer kesimleri ile yapılmaktadır.

Marküteri Parke Nerelerde Kullanılır?

Marküteri parke, kullanıldığı alana çok zengin ve şık bir görüntü kazandırdığı için birçok içi mimar ve mimar tarafından kamu binalarında, lüks otellerde ve özel olarak tasarlanan mekanlarda çok sık kullanılmaktadır. Aynı zamanda dekoratif bir amaç ile hayatımızda yer alan parke modeli, birçok mimar tarafından mekâna boyut kazandırmak amacı ile de kullanılmaktadır. Uygulama yapılan alanda ortaya yapılmış olan göbek ya da odaların kenarlarına yapılmış olan bir desen tüm bina tasarımına farklı bir dekoratif boyut ve de zengin bir görüntü kazandırmaktadır.

Marküteri Parkenin Kullanıldığı Alana Etkileri Nelerdir?

Marküteri parke genel olarak lüks bir görünüm oluşturması sebebi ile tercih edilir. Zemin üzerinde de farklı renkler ve şekiller meydana getiren bu parkeler çok geniş alanlarda ve mekânlarda kullanım olanağı bulmaktadır. Bu konuda özellikle büyük ve lüks otellerin lobilerinde ve iç tasarımlarında kullanılan marküteri parkeler bu alanlara hem şıklık hem de lüks bir görüntü katmaktadır. Bunun yanında marküteri parke ile özel dekorasyon gerektiren tüm alanlarda kullanılmaktadır. Bu sayede son derece farklı ve kendine özgü bir işçilik oryaya çıkmış olur.

Son Haberler

Nilüfer Belediye FSK’nın rakipleri belli oldu

Türkiye Futbol Federasyonu  (TFF) 2023-2024 Bölgesel Amatör Lig (BAL)  grupları belli oldu.  Nilüfer Belediyesi Futbol Spor Kulübü, diğer Bursa...

Diğer Haberler