Rektör Prof. Dr. Karademir, İşgalden Azad Olan Şuşa Kentini Ziyaret Etti

Kategoride Diğer

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen INCSOS VII Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’ne katıldı. Kongre nedeni ile gerçekleşen Azerbaycan ziyaretinde Prof. Dr. Karademir’e, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sami İmamoğlu ve Genel Sekreter Dr. Öğr. Üyesi Murat Bayrak eşlik etti.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ve Azerbaycan Cumhuriyeti Millî Meclisi Başkanı Prof. Dr. Sahibe Gafarova’nın himayelerinde Uluslararası Balkan Üniversitesi (Makedonya) ve Azerbaycan ADA Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen INCSOS VII Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi 2-4 Haziran tarihleri arasında Bakü’de gerçekleşti.

Azerbaycan’ın başkenti olmasının yanı sıra tarihi ve kültürel özellikleri ile ön plana çıkan Bakü’de gerçekleşen kongrenin açılış programına TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Azerbaycan Millî Meclisi Başkanı Prof. Dr. Sahibe Gafarova, Azerbaycan Eğitim Bakanı Emin Amrullayev yer aldı. Türkiye’den Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkan vekilleri Prof. Dr. Rahmi Er, Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ile birlikte çok sayıda rektör ve öğretim üyesi katıldı. Kongre’de Türkiye’den ve Azerbaycan’ın katılan bilim insanları ile birlikte çeşitli ülke üniversitelerinden çok sayıda öğretim üyesi de katılımcı olarak yer aldı. INCSOS VII Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’nin açılış programında Türkiye ve Azerbaycan milletvekilleri, belediye başkanları ve bazı ülkelerin büyükelçileri de konuk oldu.

Programın açılış konuşmasını yapan TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop “Akademik dünyadaki yakınlaşmanın, karşılıklı olarak birbirini tanımanın çok büyük faydaları hasıl olacaktır. Türkiye ve Azerbaycan için bu kadar yakın münasebetler varken, Şuşa Beyannamesi varken, orada bu yakınlaşmaya zemin teşkil eden çok güçlü hükümler bulunmaktadır. Türkiye ve Azerbaycan arasında üniversite ve diğer eğitim kurumları düzeyinde birlikte atılacak adımlar çok önemlidir ve bunların süratle gerçekleştirilmesi lazım. Çok uzun yıllar ayrı kaldık. Aradaki boşluğu da dolduracak adımları süratle atmamız lazım. Bu gayretlerin sözde kalmaması lazım” dedi.

Protokol konuşmaları sonrası bildiri sunumlarına geçildi. Azerbaycan ADA Üniversitesinde gerçekleşen INCSOS VII Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi, 2-4 Haziran 2022 tarihleri arasında bildirilerin sunumu ile devam etti. Kongre boyunca Bosna Hersek, Arnavutluk, Macaristan, Bulgaristan, Sırbistan, Danimarka, Makedonya, Kosova, Gürcistan, Azerbaycan ve Türkiye’den 500’ü aşkın akademisyen ve araştırmacının eş zamanlı sunumlarından oluşan paneller gerçekleşti.

Azerbaycan ADA Üniversitesinde gerçekleşen ve 100’ün üzerinde üniversiteden akademisyenin katılarak tebliğlerini sunduğu kongrede BTÜ’den iki öğretim üyesi yer aldı. Kongrede BTÜ Genel Sekreteri ve İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi   Mütercim ve Tercümanlık Bölümü öğretim üyesi Dr. Murat Bayrak da “Toplumsal Bir Tahakküm Aracı Olarak Dil ve Çeviri” ve Psikoloji Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Aslı Yayak da “Covid-19 Pandemi Sürecinde Depresyon, Anksiyete ve Stres Düzeyleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi” başlıklı bildirilerini sundu.

Üç gün süren, kardeş Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi, Hocalı Katliamı gibi konuların merkeze alındığı INCSOS Kongresi, Azerbaycan ve Karabağ Havzasının Türk kültüründe ve bilimsel çalışmaları üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak ve Türkiye ile Azerbaycan arasında var olan kardeşlik köprüsünü bilimsel etkinliklerle sağlamlaştırarak, ülkeler arası ilişkilerin akademik ortam ve bilimsel üretimle sağlam ve sürdürülebilir bir zeminde sürdürmek amacını taşıdığı bildirildi.

Prof. Dr. Karademir, Azerbaycan – Türkiye Heyetler Arası Görüşmelere İştirak Etti

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleşen INCSOS VII Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi kapsamında Azerbaycan ve Türkiye Heyetler Arası Görüşmeler yapıldı. Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesi’nde gerçekleşen görüşmelere Azerbaycan Eğitim Bakan Yardımcısı Muhtar Memmedov, Türkiye Azerbaycan Büyükelçisi Cahit Bağcı, YÖK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Rektörler ve Azerbaycan heyeti katıldı. Toplantıda Türkiye-Azerbaycan üniversiteleri arasındaki akademik işbirlikleri ve gelişmeler görüşüldü.

Heyetler arası görüşmenin ardından Azerbaycan Televizyonuna açıklamada bulunan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, iki ülke arasında eğitim imkânlarının azami düzeyde geliştirilmesinin öneminin altını çizdi. Prof. Dr. Karademir röportajında “Tek millet, iki devlet şeklinde ifade ettiğimiz dostluk ve kardeşlik seviyemize yakışır şekilde çok daha fazla alanda işbirliklerimizi artırmamız gerekiyor. Bu açıdan, programın olmasında çok önemli irade koyan ve sahiplenen iki devlet meclis başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Bursa Teknik Üniversitesi olarak akademi, kamu ve sanayi üçgenini güzel çalıştıracak şekilde somut işbirlikleri ve projeler konusunda güzel çalışmalar yapacağız.” şeklinde konuştu.

Bakü Türk Şehitliği Ziyareti

Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, etkinliğin 2. gününde Bakü Türk Şehitliği’ni ziyaret etti. Azerbaycan-Türkiye heyetler arası görüşmeler toplantısı sonrası Rektör Prof. Dr. Arif Karademir ve beraberindeki BTÜ heyeti, Kafkas Türk İslam Ordusu zabit ve neferlerinin ebedi istirahatgahları Bakü Türk Şehitliği’ni ziyaret etti.

BTÜ Heyeti, Türkiye Bakü Büyükelçisi Doç. Doç. Cahit Bağcı ile Görüştü

BTÜ heyeti’nin INCSOS VII Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi kapsamında bulundukları Bakü’de Türkiye Bakü Büyükelçi Doç. Doç. Cahit Bağcı ile temasda bulundu. Büyükelçi Cahit Bağcı ile görüşen Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, BTÜ’nün sanayi ile gerçekleştirdiği başarı iş birlikleri ile ön plana çıkan bir üniversite olduğunun altını çizerek. BTÜ’nün hayata geçirdiği işbirliklerinde elde edilen kazanımlardan bahsetti. Rektör Prof. Dr. Karademir görüşmenin sonunda, BTÜ’nün Azerbaycan’ın değerli sanayi kuruluşları ile gerçekleştirilecek iş birliklerine hazır olduğunu Büyükelçi Doç. Doç. Bağcı’ya iletti.

Kongrenin Kapanış Oturumu Şuşa Kentinde Gerçekleşti

Azerbaycan’nın Şuşa kentinde düzenlenen INCSOS VII Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’nin kapanış programına YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er, YÖK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem, Azerbaycan ADA Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hafız Paşayev ve öğretim üyeleri katıldı.

Azerbaycan ADA Üniversitesinde düzenlenen INCSOS VII Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi, 2-3-4 Haziran 2022 tarihlerinde bildirilerin sunumu ve çeşitli etkinliklerin gerçekleştirilmesiyle son buldu.

INCSOS VII Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi kapanış oturumu için Şuşa kentine giden Rektör Prof. Dr. Arif Karademir kapanış programı sonrası Ermenistan’ın haksız işgalinden azad olan Şuşa kentini ziyaret etti.

TÜDİFAK ve BTÜ İşbirliği

Kongreye katılan BTü heyetinde yer alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sami İmamoğlu ve Genel Sekreter Dr. Öğr. Üyesi Murat Bayrak Bakü’de bulunan Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi’ne bir ziyarette gerçekleştirdi. Bu ziyarette Türk Dünyası İktisat Fakültesi (TÜDİFAK) Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yüce’ye ile yapılan görüşmede iki üniversite arasında olası eğitim işbirlikleri konularında fikir alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.

Son Haberler

Diğer Haberler